logo www w lublinie eu

  • Jarmark Jagielloński to nie tylko kolorowe stragany z wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem ale także fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, spektakle teatralne, pokazy filmowe czy wędrówki dwumetrowej kury. Jarmark Jagielloński to bezpośredni kontakt z twórcami ludowymi i miłośnikami tradycji.Częścią Jarmarku są wieczorne koncerty folkowe.
  • Historia Placu Zamkowego usytuowanego u podnóża Wzgórza Zamkowego związana jest z żydowskim osadnictwem. Tutaj do 1942 roku przebiegała ulica Szeroka - główna ulica żydowskiego miasta. Miasto to zostało w czasie II wojny światowej całkowicie zniszczone przez Niemców.
  • Carnaval Sztukmistrzów to wielkie widowiska teatralno-cyrkowe w Lublinie. Do miasta zjeżdżają artyści i specjaliści sztuki cyrkowej z całej Europy którzy oprócz magicznych spektakli prowadzą warsztaty dla adeptów z tej dziedziny. Nazwa wydarzenia nawiązuje do Sztukmistrza z Lublina - bohatera książki nobilisty Izaaka Bashevisa Signera.
  • Europejski Festiwal Smaku to wydarzenie pokazujące wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny. To największe kulinarne święto regionu przyciągające połączeniem wydarzeń kulturalnych z tradycja lubelskiej kuchni. Festiwal to także bogaty program kulturalny, koncerty muzyki bałkańskiej i ukraińskiej, wystawy i wernisaże oraz warsztaty sztuki kulinarnej.
free joomla image slider

Lublin to miasto w którym urodziło się wiele znanych osób które w późniejszym czasie znane były nie tylko w Polsce ale także na całym świecie. Lublin to także miasto z którym miało do czynienia wiele znanych osobistości. Mieszkali tutaj, tworzyli przez kilka lat lub dłużej.

Najbardziej znaną nam wszystkim osobą która przez wiele lat związana była z Lublinem jest Karol Wojtyła a późniejszy papież Jan Paweł II. Najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał - kierował Katedrą Etyki na Wydziałe Filozofii Katolickiego Uniwerytetu Lubelskiego. Ksiądz Kardynał Wojtyła rozpoczął pracę na katolickim Uniwerytecie Lubelskim w październiku 1954 roku wykładami zleconymi z etyki. W 1956 roku był już kierownikiem Zakładu i Katedry Etyki na Wydziale Filozofii. Prowadził zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów. Pracę naukowo-dydaktyczną godził z praca kapłańską i nie zrezygnował z niej pomimo wielu zwiekszających się obowiązków. Karol Wojtyła mial na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim grono wiernych przyjaciół i uczniów którzy w czasie wspólnych wakacyjnych podróży nazywali go Wójkiem. Pracował na uczelni aż do pmiętnego konklawe w 1978 roku. 

 


 logo www w lublinie eu        ...bądźmy blisko

email logo info@poznajlublin.pl   Polub nas  facebook logo    Tweetnij  twitter logo     

WLublinie.eu jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

WLublinie.eu zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.wlublinie.eu  jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy WLublinie.eu