logo www w lublinie eu

  • Jarmark Jagielloński to nie tylko kolorowe stragany z wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem ale także fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, spektakle teatralne, pokazy filmowe czy wędrówki dwumetrowej kury. Jarmark Jagielloński to bezpośredni kontakt z twórcami ludowymi i miłośnikami tradycji.Częścią Jarmarku są wieczorne koncerty folkowe.
  • Historia Placu Zamkowego usytuowanego u podnóża Wzgórza Zamkowego związana jest z żydowskim osadnictwem. Tutaj do 1942 roku przebiegała ulica Szeroka - główna ulica żydowskiego miasta. Miasto to zostało w czasie II wojny światowej całkowicie zniszczone przez Niemców.
  • Carnaval Sztukmistrzów to wielkie widowiska teatralno-cyrkowe w Lublinie. Do miasta zjeżdżają artyści i specjaliści sztuki cyrkowej z całej Europy którzy oprócz magicznych spektakli prowadzą warsztaty dla adeptów z tej dziedziny. Nazwa wydarzenia nawiązuje do Sztukmistrza z Lublina - bohatera książki nobilisty Izaaka Bashevisa Signera.
  • Europejski Festiwal Smaku to wydarzenie pokazujące wielokulturowość i dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny. To największe kulinarne święto regionu przyciągające połączeniem wydarzeń kulturalnych z tradycja lubelskiej kuchni. Festiwal to także bogaty program kulturalny, koncerty muzyki bałkańskiej i ukraińskiej, wystawy i wernisaże oraz warsztaty sztuki kulinarnej.
free joomla image slider

Początków  Lublina należy szukać daleko w przeszłości, o której nie wspominają najstarsze księgi. Było to naprawdę bardzo dawno temu, kiedy tereny dzisiejszego miasta zajmowała gęsta puszcza z dzikimi zwierzętami. Dawno bo pod koniec 3000 roku przed naszą erą. Na granicy dzisiejszego Sławinka i Czechowa odkryto pozostalości dawnej osady a na Wzgórzu Czwartek cmentarzysko kultury amfor kulistych. Przed II wojną światową na obszarze Starego Miasta odkryto szczątki mamuta oraz zęby nosorożca arktycznego w pobliżu Kościoła Dominikanów. W 1960 roku na Wiktorynie w przedłużeniu ulicy Lubartowskiej odkopano znajdujący się na głębokości 2,5 metra ogromny sekacz mamuta. Na przełomie XIX i XX wieku odkryto w okolicy dzisiejszego dworca kolejowego ślady kultury ceramiki sznurowej z lat 2000 - 1800 przed naszą erą. Podobnych odkryć dokonano ma Czechowie oraz na Rurach. Z epoki brązu pochodzi kurhan kultury trzcinieckiej z lat 1400 - 1200 przed naszą erą. Natomiast znaleziska w okolicach Kalinowszczyzny świadczą o zamieszkaniu Lublina w latach 1000 - 800 przed naszą erą. 

Warto jeszcze dodać, że w okolicach Ogrodu Saskiego, ulicy Narutowicza i dawnej ulicy Nowotki odkryto rzymskie monety. Największym zaskoczeniem dla archeologów badających Lublin było odkrycie na Sławinie obok Ogrodu Botanicznego 4 cmentarzysk pochodzących z róznych epok. Były to trzy kilkudziesieciometrowe monumentalne grobowce sprzed 5 tysięcy lat. 

Według archeologów okolice dzisiejszej ulicy Willowej od tysiącleci bylo miejscem otoczonym kultem. Jeszcze dzisiaj gdy nad Sławinkiem zapadnie ciemna noc z powiewem wiatru wracają błakające się duchy ludzi którzy tutaj mieszkali przez kilkoma tysiacami lat. Warto się tam wybrać aby obok Ogrodu Botanicznego rozbić namiot a nocą zobaczyć to o czym mówią od wieków...

 


 logo www w lublinie eu        ...bądźmy blisko

email logo info@poznajlublin.pl   Polub nas  facebook logo    Tweetnij  twitter logo     

WLublinie.eu jest prywatnym portalem informacyjno-turystycznym w żaden sposób nie związanym z Urzędem Miasta Lublin i innymi podobnymi organami publicznymi.

WLublinie.eu zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w portalu www.wlublinie.eu  jest zabronione bez zachowania warunków korzystania z treści. 
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu wykorzystania treści i zdjęc należy uzyskać zgodę twórcy WLublinie.eu